Přihlásit se
Menu

NOVÝ ROZMĚR tradiční lukostřelby

Zobrazit novinky

úvodní Luky Mongolský luk Esunge


Převodní tabulka
Mongolský luk Esunge č.1
Mongolský luk Esunge č.1
Mongolský luk Esunge č.2
Mongolský luk Esunge č.3
Mongolský luk Esunge č.4
Mongolský luk Esunge č.5

Mongolský luk Esunge

Cena 3 490 Kč (s DPH)
Objednací číslo: Esunge
Výrobce: Kafka (HU)
Kategorie: Luky
Dostupnost: do týdne

Varianty produktu (6)

Obj. číslo Název Dostupnost Cena  
E1 Mongolský luk Esunge 24 liber do týdne 3 490  Kč
E2 Mongolský luk Esunge 27 liber do týdne 3 490  Kč
E3 Mongolský luk Esunge 30 liber do týdne 3 490  Kč
E4 Mongolský luk Esunge 35 liber do týdne 3 490  Kč
E5 Mongolský luk Esunge 36 liber do týdne 3 490  Kč
E6 Mongolský luk Esunge 40 liber do týdne 3 490  Kč

Popis produktu

Pokud lze Mongoly spojovat s jednou typickou zbraní, pak je to určitě reflexní luk, díky kterému svého času dobyli velkou část západní Asie a východní Evropy. Mongolská lukostřelba ožívá i v dnešním Mongolsku na tradičních slavnostech Naadam. Luky jsou tradičně vyráběny ze dřeva, zvířecích šlach a rohoviny. Pokud není natažena tětiva, tělo luku má tvar písmene "C". Při natažení tětivy se ramena ohnou na druhou stranu a vzniká tak klasický tvar krátkého reflexního luku.

Mongolský luk Esunge je vyroben z několika vrstev dřeva, laminátu a pryskyřice. Dřevěné konce luku, tzv. siyahy jsou opatřeny lůžkem pro tětivu a ozdobným omotáním. Prostředek luku je zašit v kůži. Tětiva je vyrobena z dacronu s pevnou omotávkou proti oděru.

 

Mongolský luk Esunge
Dostupná síla:
(Draw Weight)
20-60 lbs (28")
Délka:
(Length)
142 cm/56"
Předpětí:
(Brace Height)
21 cm/8 1/4"
Délka nátahu:
(Draw Length)
81 cm/32"
Přepravní délka:
(Total Length)
132 cm/52"
Délka tětivy:
(Length of String)
136 (13) cm/
53 1/2 (5)"
Hmotnost:
(Weight)

cca 530 g


Esunge

Luk byl pojmenován po synovci velkého Čingischána, synovi jeho bratra Chasara. O tomto významném lukostřelci nás informuje kamenná stéla objevená v korytě řeky na východní Sibiři. Aby Čingischán oslavil dobytí Sartaulu ve východním Turkestánu, uspořádal v roce 1226 velkou slavnost plnou sportovních klání a soutěží. Na této slavnosti se vyznamenal právě Esunge, který trefil terč vzdálený "336 aldů" (ald je stará mongolská jednotka, měřená podle rozpětí mužských rukou), tedy asi 536 m. Od té doby byl nazýván Esunge Mergen, titulem, který si vysloužil pro svou přesnost. Nakolik je pro moderního lukostřelce nemožná jen představa toho, že by strefil terč vzdálený půl kilometru, existuje více záznamů o tom, že mongolští lukostřelci byli v tomto velice dobře trénovaní a byla to pro střelbu poměrně běžná vzdálenost.


Nevíte si rady?

Jestliže si nevíte rady s výběrem luku, doporučujeme si přečíst článek Jak vybrat luk?.

Pokud potřebujete poradit, luky si vyzkoušet, nebo se svým novým lukem ovládnout základy lukostřelby, navštivte nás na střelnci Na Půdě. Vstup je možné platit talismanem!

Před prvním natažením tětivy doporučujeme prohlédnout si návod jak správně natáhnout luk s fotografiemi v našem blogu, kde je zřetelné jakým směrem tětiva na luk patří.

Něco se nedaří? Nejste si jistí? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.


English description

If we can identify the Mongols with one typical weapon for sure this will be the reflex bow thanks to which they conquered larg part of western Asia and eastern Europe. The traditional mongolian archery revives in todays Mongolia on traditional Naadam celebrations. The bows were made of wood, animal sinews and horns. If the string is not on, the bow has a shape of letter "C". Once the string is on the bow arms stretch to the other side and the bow gets the classical shape of short recurve bow.

The mongolian bow Esunge is made of wooden layers, fibreglass layers and resin. The wooden ends of the bow - so called "siyahs" - are equiped with the string rest and decorative cord. The handle is sewn in leather. The bowstring is made of dacron.

 

SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ

149 Kč
(s DPH)

do týdne

Detail
3 790 Kč
(s DPH)

do týdne

Detail
3 490 Kč
(s DPH)

do týdne

Detail
Novinky