Novinky
Přihlásit se

NOVÝ ROZMĚR tradiční lukostřelby

Zobrazit novinky

úvodní Luky Mongolský luk Esunge


Převodní tabulka

Mongolský luk Esunge

Cena 3 490 Kč
Výrobce: Kafka (HU)
Kategorie: Luky
Dostupnost: do týdne

Mongolský luk Esunge č.1
Mongolský luk Esunge č.1
Mongolský luk Esunge č.2
Mongolský luk Esunge č.3
Mongolský luk Esunge č.4
Mongolský luk Esunge č.5

Popis produktu

Pokud lze Mongoly spojovat s jednou typickou zbraní, pak je to určitě reflexní luk, díky kterému svého času dobyli velkou část západní Asie a východní Evropy. Mongolská lukostřelba ožívá i v dnešním Mongolsku na tradičních slavnostech Naadam. Luky jsou tradičně vyráběny ze dřeva, zvířecích šlach a rohoviny. Pokud není natažena tětiva, tělo luku má tvar písmene "C". Při natažení tětivy se ramena ohnou na druhou stranu a vzniká tak klasický tvar krátkého reflexního luku.

Mongolský luk Esunge je vyroben z několika vrstev dřeva, laminátu a pryskyřice. Dřevěné konce luku, tzv. siyahy jsou opatřeny lůžkem pro tětivu a ozdobným omotáním. Prostředek luku je zašit v kůži. Tětiva je vyrobena z dacronu s pevnou omotávkou proti oděru.

 

Mongolský luk Esunge
Dostupná síla:
(Draw Length)
20-60 lbs (28")
Délka:
(Length)
142 cm/56"
Předpětí:
(Brace Height)
21 cm/8 1/4"
Délka nátahu:
(Draw Length)
81 cm/32"
Přepravní délka:
(Total Length)
132 cm/52"
Délka tětivy:
(Length of String)
136 (13) cm/
53 1/2 (5)"
Hmotnost:
(Weight)

cca 530 g


Esunge

Luk byl pojmenován po synovci velkého Čingischána, synovi jeho bratra Chasara. O tomto významném lukostřelci nás informuje kamenná stéla objevená v korytě řeky na východní Sibiři. Aby Čingischán oslavil dobytí Sartaulu ve východním Turkestánu, uspořádal v roce 1226 velkou slavnost plnou sportovních klání a soutěží. Na této slavnosti se vyznamenal právě Esunge, který trefil terč vzdálený "336 aldů" (ald je stará mongolská jednotka, měřená podle rozpětí mužských rukou), tedy asi 536 m. Od té doby byl nazýván Esunge Mergen, titulem, který si vysloužil pro svou přesnost. Nakolik je pro moderního lukostřelce nemožná jen představa toho, že by strefil terč vzdálený půl kilometru, existuje více záznamů o tom, že mongolští lukostřelci byli v tomto velice dobře trénovaní a byla to pro střelbu poměrně běžná vzdálenost.


Nevíte si rady?

Jestliže si nevíte rady s výběrem luku, doporučujeme si přečíst článek Jak vybrat luk?.

Pokud potřebujete poradit, luky si vyzkoušet, nebo se svým novým lukem ovládnout základy lukostřelby, navštivte nás na střelnci Na Půdě. Vstup je možné platit talismanem!

Před prvním natažením tětivy doporučujeme prohlédnout si návod jak správně natáhnout luk s fotografiemi v našem blogu, kde je zřetelné jakým směrem tětiva na luk patří.

Něco se nedaří? Nejste si jistí? Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

SOUVISEJÍCÍ ZBOŽÍ

3 790 Kč

do týdne

Detail
149 Kč

do týdne

Detail
3 490 Kč

do týdne

Detail