Novinky
Přihlásit se
Menu

NOVÝ ROZMĚR tradiční lukostřelby

Zobrazit novinky

úvodní Praky Hotové praky, těla praků Dřevěné tělo praku


Převodní tabulka
Dřevěná těla praků

Dřevěná těla praků

Dřevěná těla praků
Tělo praku aero, otvory na gumy 5 mm
Tělo praku aero, otvory na gumy 7 mm
Na prání (do poznámky) Vám tělo Aero rádi nabarvíme
Tělo praku Diablo
Tělo praku Diablo - černá barva
Tělo praku Duo - buk
Tělo praku Duo - dub
Tělo praku Duo -
Tělo praku Bingo - buk
Tělo praku Netriq
Tělo praku Ufo

Dřevěné tělo praku

Cena 99 Kč (s DPH)
Objednací číslo: TeloPraku
Výrobce: Lučištnice.cz
Kategorie: Hotové praky, těla praků
Dostupnost: do týdne

Varianty produktu (13)

Obj. číslo Název Dostupnost Cena  
1a Tělo praku Aero 5mm do týdne 99  Kč
1b Tělo praku Aero 7mm do týdne 99  Kč
2a Tělo praku Diablo do týdne 149  Kč
2b Tělo praku Diablo - černé do týdne 149  Kč
3a Tělo praku Duo - buk do týdne 119  Kč
3b Tělo praku Duo - dub do týdne 139  Kč
3c Tělo praku Duo - "čpavkovaný" dub do týdne 139  Kč
3d Tělo praku Duo - ořech do týdne 159  Kč
3e Tělo praku Duo - třešeň do týdne 159  Kč
3f Tělo praku Duo - jilm do týdne 159  Kč
4 Tělo praku Bingo - buk do týdne 119  Kč
5 Tělo praku Netriq do týdne 149  Kč
6 Tělo praku Ufo do týdne 149  Kč

Popis produktu

Vyberte si za naší pestré nabídky dřevěných těl praků. Vše vyrábíme ručně v naší dílně a můžeme tedy na Vaše přání provádět i různé úpravy, pokud si z pestré nabídky vyzkoušených tvarů nevyberete. Obvyklé vrtání na gumy je 7 mm.

Buk

Většinu praků vyrábíme z buku, který kupujeme sušený a tříděný. Obvykle pracujeme s toušťkou 20 mm. Naše bukové praky neobsahují suky, ale také nemají žádnou výraznou kresbu. Všechny kusy jsou téměř stejné, vypadají stejně jako vyobrazený kus. Ponecháváme je bez povrchové úpravy, sami je můžete natřít barvou, mořidlem, nebo olejem.

Překližka

Těla praků Aero, Indigo a Diablo jsou z bukové nebo březové překližky. Aby byl okraj co nejčistější a prak co nejpevnější, lepíme na sebe dvě nebo tři 6mm překližky do předvrtaných otvorů zarazíme bukové čepy. Praky z překližky jsou odolné i při velmi nešetrném zacházení.

Dub

Druhý nejčastější masivní materiál v naší prakové dílně je dub. Část nakupujeme sušenou a část zpracováváme sami z kulatiny a sušíme. V materiálu ponecháváme záměrně suky a další drobné vady, aby vynikla kresba. Nepatrně může být obsažena i běl. Povrch kartáčujeme a natíráme olejem, takže je hrubý a působí jako starý. Narozdíl od bukových praků je každý kus naprostý originál, kus který si vyberete, se bude určitě lišit od zobrazeného kusu. Pokud hledáte něco určitého, dejte nám vědět, zkusíme Vám vyhovět. Některé výrobky z dubu barvíme "čpavkováním" takže připomínají vzhled baheního dubu.

Ořech

Luxusní, obvykle zakázkové kusy děláme z ořechu. Prkna sami řežeme ze starých kmenů, obvykle na 20-25 mm. Snažíme se "trefit" do přechodu jádro-běl, nebo do suku. Praky pečlivě brousíme a natíráme olejem.

Třešeň

Některé praky děláme i z třešňového dřeva, které také ošetřujeme olejem. Narozdíl od očekávání většiny zákazníků nemá dřevo třešně červenou barvu. Je spíš oranžové, žluté, či růžové. Dřevo má jemnou kresbu a lesk. Třešňová prkna řežeme silnější na 25-30mm.

Jilm

Výjimečně vyrábíme praky i z jilmového dřeva, které má vynikající životnost. Stejně jako u ořechu se snažíme využít rozdílu ve zbarvení jádra a běli.

Další materiály

Na praky, nebo jejich části používáme i méně obvyklá dřeva jako švestku, hrušeň, brslen, škumpu, šeřík, termojasan, stabilizovaná dřeva a další...

 

Čpavkování dubového dřeva

Dubové dřevo obsahuje celou řadu specifických látek, například tanin. Tyto látky reagují s čpavkem a to má za následek nejen ztmavnutí dřeva, ale i zvýšení životnosti. Toho si všimli už staří truhlářští mistři a dávali výrobky "odstát" do chlévů a maštalí, aby na ně působil čpavek z moči hospodářských zvířat. Dnes se čpavkování provádí ve hermetických komorách za vysokého tlaku, díky tomu působí čpavek nejen na povrchu, ale i uvnitř materiálu.  Lze docílit vzhledu drahých tropických dřev od tmavo hnědé, až po téměř černou.

Jeden starý děda nám před mnoha lety prozradil, že podobného efektu lze dosáhnout i obyčejným octem za přítomnosti železa. Naše černé dubové praky tedy nejsou natřeny žádnou barvou, ale pouze ponořeny do nezávadného, kuchyňského octa spolu s hrstí hřebíků. Když si k nim přivoníte možná ještě ucítíte slabou octovou vůni. Vzhledově velmi připomínají dřevo baheního dubu, luxusního materiálu, který se těží ze starých bažin. Dubové kmeny, které před několika tisíci lety padly do bahna také reagovaly se železem a dnes jsou vyzrále, velmi tvrdé a tmavé.